Każdy lekarz stomatolog jest specjalistą w swoim zawodzie. Wiedzę swoją pozyskał na studiach medycznych, o kierunku lekarko-dentystycznym. I dlatego dentysta potrafi pomóc w przypadku bólu zęba oraz wszystkich chorych tkanek w jamie ustnej. Gdy zgłosimy się na wizytę najpierw dokonuje on przeglądu uzębienia i stanu tkanek około zębowych, stawia diagnozę i przystępuje do leczenia wszystkich schorzeń związanych z zębami i przyzębiem. Gabinet dentystyczny jest też miejscem, w którym uzyskamy porady dotyczące zębów. Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia i podjąć ewentualne leczenie. A najlepiej, gdy gabinet dentystyczny odwiedzimy dwa razy w roku. Mamy taką możliwość. Wystarczy tylko umówić się na wizytę. Zabiegi dentystyczne w Polsce są nie tylko dostępne dla każdego, lecz również bezpłatne. Dlatego poza strachem nie ma innego tłumaczenia, że nie mamy możliwości dbania o swoje zęby. A ewentualny strach również można i trzeba dla własnego dobra wyeliminować.
Mówi się, że Polacy mają zaniedbane zęby. Boją się dentysty i idą do niego tylko wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania i trwa bez przerwy. A wtedy - w wielu przypadkach - jedynym możliwym rozwiązaniem jest tylko ekstrakcja. Tymczasem dzisiaj dentysta powinien przestać kojarzyć się z czymś strasznym. Dzisiaj wizyta u tego lekarza wcale nie musi kojarzyć się z cierpieniem. dlaczego? Bo właściwie każdy, nawet najmniejszy gabinet dentystyczny jest zaopatrzony w sprzęt o wiele nowocześniejszy, niż choćby jeszcze 15 lat temu. Dostępne są też różne znieczulenia, dzięki czemu można bezboleśnie wyleczyć nawet dość poważnie uszkodzony ząb. Jednak wiele osób nadal nie wierzy, że chodząc regularnie na kontrole, można uniknąć bólu i bez zastosowania znieczulenia. Bo wiele z tych osób pamięta, jakie możliwości leczenia miał stomatolog nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie można jednak porównywać warunków sprzed tak odległego czasu i z dzisiaj. Okresy te dzieli bowiem ogromna przepaść i poważny postęp.
Dentysta - czyli lekarz stomatolog, do którego wybieramy się w przypadku jakichkolwiek problemów w jamie ustnej. Jak wybrać odpowiedniego lekarza? Jak wiele jest osób, tak różne są ich potrzeby. Jedni stawiają na profesjonalną obsługę pacjenta, inni na opracowanie planu leczenia (czyli uzyskanie wszystkich informacji na temat leczenia uzębienia, wraz z planowanym kosztorysem). Jeszcze inni na to, aby było szybko i bezboleśnie. Oczywiście znajdując odpowiedni gabinet czy klinikę na pewno wszystkie nasze potrzeby zostaną spełnione. Często zdarza się tak, że do gabinetu dentystycznego idziemy z naszymi dziećmi, dlatego rodzice najczęściej wybierają taki gabinet dentystyczny, gdzie lekarze mają profesjonalne podejście do ich pociech. Dlatego dobrze przemyślany lekarz przy pierwszej wizycie dziecka, może dać wpływ na dalsze leczenie zębów w przyszłości. Oczywiście na stronach internetowych można znaleźć szereg list w danej miejscowości opisujących dobrych dentystów, warto też jest zasięgnąć porady rodziny lub znajomych.
Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.
Mówi się, że człowiek jest sumą swoich nawyków. Warto więc uczyć dzieci dobrych nawyków już od najwcześniejszych lat. Wiadomo, że na początku napotkamy opór, ale nasze starania dzieci na pewno z czasem docenią. Dobrymi nawykami są te, które utrzymują ciało w dobrej kondycji i zdrowiu. Należy zatem wpajać dzieciom, że codziennie trzeba myć zęby oraz że należy jeść dużo warzyw i owoców, a mało słodyczy. Nawykiem jest także chodzenie na badania kontrolne do lekarza. Dentysta nie jest tutaj wyjątkiem. Jeżeli nauczymy dziecko, że należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, to w dorosłym życiu również nie będzie unikało wizyt. Pierwsza kontrola może być stresująca. Dlatego warto zadbać o dobre nastawienie psychiczne naszej pociechy. Tłumaczymy dzieciom, że stomatolog chce im tylko pomóc. Nie straszmy ich bólem związanym z borowaniem. Wybierzmy dobry gabinet. Doświadczony specjalista na pewno będzie miał dobre podejście do dzieci. Możemy także obiecać dziecku nagrodę za dzielne i odpowiednie zachowanie na wizycie.