Wiedza praktyczna - Wartości nierynkowe nieruchomości
Wartość odtworzeniowa nieruchomości ? jest równa kosztom odtworzenia nieruchomości, czyli kosztom zakupu gruntu i odtworzenia jego części składowych, pomniejszonym o wartość jej zużycia. Wartość tą określa się dla nieruchomości, które ze względu na obecne użytkowanie lub przeznaczenie nie są lub nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego, a także jeżeli wymagają tego przepisy szczególne2.
Osobny artykuł: wartość odtworzeniowa nieruchomości.
Wartość katastralna nieruchomości ? jest to wartość ustalona w procesie powszechnej taksacji nieruchomości i jest ona zbliżona do wartości rynkowej w stopniu na jaki pozwalają metody masowej wyceny. Wartość tą ustala się dla nieruchomości, o których mowa w przepisach o podatku od nieruchomości. Zasady i tryb ustalania wartości katastralnej reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Osobny artykuł: wartość katastralna nieruchomości.
Wartość bankowo-hipoteczna ? oznacza wartość nieruchomości określoną w drodze ostrożnej oceny przyszłej zbywalności nieruchomości przy uwzględnieniu długoterminowych cech nieruchomości, normalnych warunków rynkowych i warunków na rynku lokalnym, obecnego użytkowania oraz odpowiednich alternatywnych możliwości użytkowania nieruchomości3.
Wartość godziwa ? jest to kwota, za jaką dany składnik aktywów może być wymieniony na zasadzie transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi, dobrze poinformowanymi i niepowiązanymi ze sobą stronami.
Wartość indywidualna ? zwana również inwestycyjną, jest to wartość określana dla konkretnego inwestora lub grupy inwestorów, którzy mają sprecyzowane oczekiwania i kryteria inwestowania oraz którzy zamierzają użytkować nieruchomość w określonym celu inwestycyjnym.
Wartość ubezpieczeniowa ? jest to kwota pieniężna określona przez rzeczoznawcę majątkowego dla przedmiotu ubezpieczenia, oznaczająca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe na nieruchomości z przyczyn podanych w umowie ubezpieczeniowej.
Wartość dla wymuszonej sprzedaży ? jest to kwota pieniężna, którą można otrzymać z tytułu sprzedaży nieruchomości w okolicznościach, w których sprzedający znajduje się pod presją konieczności sprzedaży
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_nieruchomo%C5%9Bci
Przeprowadzanie sprzedaży domu
Przed sprzedażą domu można przeprowadzić wycenę nieruchomości, czyli wycenę całej posesji na której stoi dom i wycenę samego domu. Po takie rozwiązanie sięgają osoby sprzedające dom wówczas, gdy wydaje im się, że cena kupna oferowana im przez osoby zainteresowane jest zbyt niska i chcieliby oni udowodnić, że posiadany przez nich dom jest wart o wiele więcej. Z takim samym wnioskiem mogą wystąpić osoby zainteresowane kupnem nowego domu, które nie są pewne, czy jego cena nie została zawyżona. Dlatego procedura sprzedaży domu, obejmująca kilka etapów, od przeprowadzonej wyceny po podpisanie umowy sprzedaży, może potrwać kilka tygodni, a nawet miesiąc czasu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób do przeprowadzanej sprzedaży będą podchodziły wszystkie zainteresowane osoby.
Zasadność przeprowadzenia wyceny nieruchomości
Osoby zajmujące się wyceną nieruchomości są w stanie przeprowadzić fachową wycenę praktycznie wszystkich nieruchomości. Jedyną różnicą pomiędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarcze i garaże. Czasami na takich nieruchomościach znajdują się także jakieś uprawy, które również mogą wpłynąć na wycenę całej nieruchomości. Wykonanie wyceny nieruchomości przydaje się w momencie jej sprzedaży oraz w momencie wzięcia takiej nieruchomości pod hipotekę podczas starania się o jakiś wysoki kredyt. Może być ona wykonywana również wówczas, gdy władze gminne chcą przejąć część nieruchomości.